سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، بعد از شهادتش به یکی از شخصیت‌های داستانی و قهرمان کتاب‌ها تبدیل شده است. در مدتی که از شهادت سردار گذشته، کتاب‌های بسیاری حول محور زندگی و شخصیت او منتشر شده است.

به گزارش همشهری آنلاین، سیزدهم دی‌ماه سومین سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی است؛ قهرمانی که دوست داشت او را سرباز وطن بخوانند. بعد از حادثه ترور سردار سلیمانی درباره این شخصیت سیاسی- نظامی کتاب‌های زیادی نوشته و به بازار نشر عرضه شده است؛ آثاری که هرکدام برای مخاطبانی خاص است و به معرفی این چهره می پردازد و از ابعاد مختلفی او را به جامعه ایرانی و جهانی می‌شناساند.

طبق اطلاعات خانه کتاب و ادبیات، ۵۹۰ عنوان کتاب با کلید واژه «قاسم سلیمانی» منتشر شده که ۱۸۰ عنوان چاپ اول و ۴۱۰ تای دیگر تجدید چاپ هستند. البته جست‌وجو با کلید واژه «حاج قاسم»، ۶۱۲ عنوان کتاب را درپی دارد که ۱۸۵ تا از آنها چاپ اول است. با کلیدواژه‌های «سردار سلیمانی» و «سردار دل‌ها» نیز به ترتیب ۱۰ و ۴۷ عنوان کتاب در بخش جست‌وجوها پدیدار می‌شود.

البته این‌ نکته را باید یادآور شد که تعدادی از عنوان‌ها تکراری هستند، همچنین کتابی غیر مربوط نیز در جست‌وجوها در مقابل شما قرار می‌گیرد که احتمالا به خاطر کلیدواژه‌هایی چون «قاسم»، «سلیمانی» و «سردار» باشد. بازه زمانی انتشار کتاب‌ها از سال ۹۳ تا ۱۴۰۱ است که بعد از شهادت ایشان در ۱۳۹۸ این تعداد رو به فزونی بوده است.

در ادامه تعدادی از کتاب‌هایی مرتبط با «سردار قاسم سلیمانی»، معرفی می‌شود:

«از چیزی نمی‌ترسیدم؛ زندگی‌نامه خود نوشت قاسم سلیمانی ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۷» نوشته قاسم سلیمانی، انتشارات مکتب حاج قاسم

کتاب از چیزی نمی‌ترسیدم، که به یادداشت مقام معظم رهبری مزین شده است، نخستین اثر چاپ شده توسط انتشارات «مکتب حاج قاسم» محسوب می‌شود و شامل دست‌نوشته‌های شخصی شهید سلیمانی از دوران کودکی و زندگی در روستای قنات ملک کرمان تا میانه‌ مبارزات انقلابی در سال ۵۷ است.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«حاج قاسمی که من می‌شناختم: روایت رفاقت چهل‌ساله» نوشته سعید علامیان، انتشارات «خط مقدم»

حجت‌الاسلام علی شیرازی در «حاج قاسمی که من می‌شناسم» خاطرات نزدیک به چهل سال رفاقت با شهید حاج‌قاسم سلیمانی را بازگو کرده است. کتاب ثمره ۱۹ ساعت گفت‌وگو با حجت‌الاسلام شیرازی است.

این کتاب از ۱۲ فصل تشکیل شده است؛ خاطرات از دوران جنگ و حضور به‌ عنوان یکی از نیروهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی آغاز می‌شود. آشنایی که از سال ۶۱ طی عملیات فتح‌المبین آغاز می‌شود. قاسم سلیمانی فرمانده تیپ ثارالله سخنران بود و علی شیرازی روحانی گردان شهید باهنر، شنونده. فروردین ماه سال ۶۵ دوستی شکل همکاری به خود گرفت و حاج‌ قاسم، مسئولیت تبلیغات لشکر را به علی شیرازی سپرد. این همراهی پس از جنگ ادامه داشت؛ حجت‌الاسلام علی شیرازی سال ۱۳۸۱ به عنوان مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در نیروی دریایی سپاه پاسداران منصوب شد. ارتباط او با سردار سلیمانی در مراسم بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و خاطرات جنگ ادامه یافت. شهریور سال ۱۳۹۰ به خواست سردار سلیمانی، علی شیرازی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس شد. علی شیرازی ۸ سال در این سمت به همراه سردار سلیمانی انجام وظیفه کرد.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«حاج قاسم رفیق خوشبخت ما؛ خاطراتی از سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با معرفی مالک‌ اشترهای تاریخ در قرآن و روایات» نوشته محمد محمدی‌نیا و اسدالله محمدی‌نیا، انتشارات سبط اکبر (ع)

نویسنده در این کتاب، به زندگی‌نامه شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار سلیمانی در کلام رهبر، خاطرات و سخنان سردار، حاج قاسم در کلام سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله انقلاب اسلامی، زمینه‌ساز ظهور و وصیت‌نامه شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخته است.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«من قاسم سلیمانی‌ام» نوشته مرتضی شاه‌کرم، انتشارات سوره مهر

مجموعه پنج نمایشنامه با هدف آشنایی بهتر مخاطب از جهان‌بینی و ایده لوژی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و تامین گروه ‌های نمایشی جوان در حوزه متن نمایشی نوشته شده است. کتاب «من قاسم سلیمانی‌ام» شامل پنج نمایشنامه «مهندس مین»، «کاخ ریاست جمهوری»، «سرباز سردار»، «مفقود دوم» و نمایش کوتاه «من قاسم سلیمانی‌ام» است.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«روز و روزگاری حاج قاسم سلیمانی» از عباس میرزایی، انتشارات یا زهرا.

مجموعه کتاب «روزی روزگاری قاسم سلیمانی» عنوان مجموعه‌ای از کتاب‌هاست که نشان می‌دهد او نیروهای تحت امرش را چگونه در میدان جنگ و در سخت‌ترین شرایط هدایت می‌کرد و فاش می‌کند که این فرمانده ی جوان در نبود همکاری مسئولین منطقه، چگونه تیپ درجه دومی را به لشکری قدرتمند و خط شکن تبدیل کرد و به خواننده می‌گوید که سلیمانی چگونه رزمندگان ثارالله را از خطوط مستحکم دفاعی دشمن در تمام جبهه‌ها و در جبهه شرق بصره عبور داد و در نهایت به این پرسش پاسخ می‌دهد که چرا افراد لشکرش، پس از سی سال هنوز مرید او هستند و تا پای جان بر سر پیمانن ایستاده‌اند…

کتاب اول با عنوان «هجوم به تهاجم» خاطرات بهمن سال ۱۳۶۰ تا اردیبهشت سال ۱۳۶۱ را از زبان فرمانده وقت لشکر ۴۱ ثارالله روایت می‌کند.

کتاب دوم با عنوان «نبرد سید جابر» روایتگر خاطرات این سرباز از اردیبهشت تا تیر ماه سال ۱۳۶۱ است.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«ذوالفقار: برش‌هایی از خاطرات شفاهی درباره حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران» به اهتمام علی‌ اکبری مزدآبادی، انتشارات یا زهرا

«ذوالفقار» در ۲۴۸ صفحه خاطراتی را برای اولین‌بار از دوران دفاع مقدس تا مجاهدت‌هایی که در جبهه مقاومت سوریه و عراق شکل گرفته را بیان می‌کند.

نویسنده کتاب همچنین برای نخستین بار حدود ۱۰۰ صفحه از این کتاب را به انتشار تصاویر دیده نشده‌ای از سرلشکر سلیمانی اختصاص داده است.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«سلیمانی عزیز»، جمعی از نویسندگان، حماسه یاران

کتاب سلیمانی عزیز حاوی خاطراتی متفاوت و خوانده‌ نشده از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است زیر عنوان: از کرمان تا کرملین، از جنگ با آمریکایی‌ها در نجف تا نبرد با داعش در شهر محاصره‌شده آمرلی، از عمو قاسم فرزندان شهدای مدافع حرم تا ژنرال سلیمانی دلهره‌آور اوباما. «حماسه یاران» این کتاب را به چاپ رسانده است.

چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است
«متولد مارس:جستاری در خاطرات دوستان و هم‌ رزمان شهید حاج قاسم سلیمانی» به اهتمام علی اکبر مزدآبادی، انتشارات یا زهرا

«مارس را هم «روح جنگ» دانسته‌اند و هم «محافظ صلح». مارس نماینده همه باورهای آدمیانِ کهن بود درباره «جنگ و صلح». محبوب‌ترین و نام‌آورترین نظامیان تاریخ، آنانی بوده‌اند که برای «صلح» شمشیر می‌زدند؛ و حاج قاسم سلیمانی، در ماه «مارس» متولد شد.»

بیشتر کتاب‌هایی که درباره سردار سلیمانی منتشر شده‌اند شامل خاطرات هستند کتاب‌هایی چون: «این مرد پایان ندارد»، «همراه: مروری بر خاطرات و یادمانده‌هایی از همراهی با شهید حاج قاسم سلیمانی» به قلم سیروس دهقان‌شیری، «خنده‌های رفیق: با الهام از خاطرات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس» از زهره علی عسگری. «عمو قاسم: زندگی‌نامه و خاطراتی کوتاه و خواندنی از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» نوشته محمدحسن میرزائی و زینب نمازیان، «مرز من: نقل گزارشات و روایاتی از زندگی و نقش شهید سردار قاسم سلیمانی» نوشته محمد حقیقت و مهدی حقیقت، «اشکی برای خاطره: روایت دیدارهای سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی با خانواده شهدای سیستان و بلوچستان» نوشته فاطمه صیاد اربابی، «چمری بر پهلوان: خاطرات مردم کرمانشاه از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی»، «شیوه‌ای برای حبیب: خاطرات مردم بوشهر از ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی» از فریده الیاسی فرد، «قاف: برش‌هایی از خاطرات شهید حاج‌قاسم سلیمانی» و… و.

همچنین مجموعه‌شعرهایی چون «مرد میدان» از میلاد عرفان‌پور، «سربازنامه» سروده افشین علاء، «آن مرد بی‌تکرار: جمعی از شاعران آذربایجانی»، «چکامه خونین عشق: گزیده اشعار شاعران دیار کریمان»، «رقص جولان» از افسر فاضلی شهر بابکی، «سرو ماندگار: شهید قاسم سلیمانی در شعر معاصر عربی» از عزت ملاابراهیمی، آرمیتا گودرزی پور و پرستو قیاسوند، «به شهادت شعر»، «سبکبالان»، «وصف یاران»، «خاتم سلیمانی»، «سلیمان عشق» از قاسم صرافان و سیدمحمدجواد شرافت»، «ققنوس قدس»، «عروج ستاره»، «سلام سردار» از محمد برزوئی، «غزل اقتدار» سروده ام‌البنین بهرامی، «ملت شهادت: گزیده اشعار شاعران مازندران»، «عقیق سرخ سلیمانی» از سیدسعید اطهری‌نیاری و سپیده فرخ‌نهاد، «سربندهای سلیمانی» از مهدی همتی، «مثنوی عاشق دیدار یار» از علی چمن نژادیان در سوگ و رثای حاج قاسم سلیمانی منتشر شده‌اند.

مراسم شیعه و بدرقه او همواکنش‌های متفاوتی داشت که در کتاب‌ها نیز نمود داشته است: «سرو روان: وداع تاریخی مردم در تشییع با شکوه حاج قاسم سلیمانی دی ۱۳۹۸»، «داغ دلربا: روایتی از تشییع پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی در ایران» نوشته میثم امیری و «هزار جان گرامی: روایت‌نامه بدرقه حاج قاسم سلیمانی».

کتاب‌های بسیاری هم در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با محور زندگی‌نامه و دلنوشته‌هایی برای حاج قاسم سلیمانی منتشر شده است: از جمله «خسته نباشید عمو قاسم»، «عمو قاسم» از محمدعلی جابری، «من قاسم سلیمانی هستم» نوشته مجید حسینخانی، «آرزوی گل‌سرخ» از منیره میرزائی، «مردی که زبان کبوترها را می‌دانست» از نازنین صابری بهداد، «حاج قاسم و جاسوس» نوشته رحیم مخدومی و…

کد خبر 732077 منبع: ایسنا

 • دعوت از ناشران ایرانی برای حضور در نمایشگاه کتاب دهلی نو

 • روایتگری نقش حاج‌قاسم در جنگ 33 روزه لبنان

 • چه کتاب‌هایی درباره حاج‌قاسم منتشر شده است

 • واکنش بازار خودرو به ریزش قیمت دلار | خودروهای سایپا و ایران خودرو چقدر ارزان شدند؟

 • ببینید | پر شدن طبقات فروشگاه‌های آمریکا از هیزم

 • ببینید | شبیه سازی حمله اتمی روسیه به آمریکا

 • وضعیت قرمز آلودگی هوای تهران

 • بازیگر اوکراینی صدا و سیما: مجردم و دوست دارم با یک «مرد حسابی» ازدواج کنم

 • واکنش کیهان به اظهارات اسحاق جهانگیری درباره هاشمی رفسنجانی | جهانگیری چه گفته بود؟ | آقای جهانگیری! این همه تحریف به اسم تجلیل از مرحوم هاشمی؟!

 • ببینید | یک مسافر همزمان با حرکت مترو یک ایستگاه را دوید

 • واکنش کیهان به اظهارات اسحاق جهانگیری درباره هاشمی رفسنجانی | جهانگیری چه گفته بود؟ | آقای جهانگیری! این همه تحریف به اسم تجلیل از مرحوم هاشمی؟!

 • ورود سامانه بارشی جدید به کشور | کدام استان‌ها بارانی و برفی می‌شوند؟ | تداوم آلودگی هوا در این شهرها

 • وضعیت قرمز آلودگی هوای تهران

 • درخواست ویژه مسی از پاریسی‌ها برای جذب بازیکن مورد علاقه | پیشنهاد فوق ستاره آرژانتینی پذیرفته می‌شود؟

 • این اشتباه شما را در حمام کور خواهد کرد

 • نرخ رسمی ۱۴ ارز کاهش یافت | ۱۲ دی ۱۴۰۱

 • ببینید | لحظه دلهره‌آور راه رفتن کارگر روی کابل‌های برق در سرما و ارتفاع زیاد

دیدگاهی بنویسید